Vyhledávání:

rozšířené

0 položek za 0 Kč
Aktuality
16.04.2020DEN MATEK Den matek se nezadržitelně blíží. Jako každý rok přichází i nervozita spojená s dárkem, kterým obdaříme naše maminky. C
25.03.2020JARO A VELIKONOCE Jaro je v plném proudu a Velikonoce se nezadržitelně blíží. Proto pro Vás máme připravenou kategorii JARO A VELIKONOCE,
02.02.2020VALENTÝNBlíží se nám svátek všech zamilovaných. Podívejte se do naší Valentýnské nabídky a vyberte ten nejvhodnější dárek pro sv
01.01.2020ŠTASTNÝ NOVÝ ROK

Vážení zákazníci, chtěli bychom Vám poděkovat za Vaši přízeň a popřát jen to nejlepší v novém roce 2020. S úctou
01.12.2018

VÁNOČNÍ PROVOZ E-SHOPU

Vážení zákazníci, tímto bychom Vás chtěli upozornit, že u objednávek přijatých po 12.12.2018 s požadovaným způsobem

Jarní dekorace – symboly Velikonoc

Velikonoce patří k nejkrásnějším svátkům. Provázejí je mnohé symboly a postavy zvířátek – beránka nebo zajíčka. Kde se vlastně vzaly?

Velikonoce jsou svátky, kde se prolíná hned několik vlivů. Jsou to nejvýznamnější křesťanské svátky, které slaví oběť a zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Nemůžeme zapomenout ani na pohanské oslavy začátku jara. A nakonec je to i přirozená oslava konce zimního období a začátku obnovy přírody a nového života vůbec. Je to taky čas, kdyby si každý člověk měl udělat čas na úklid. Nejen své domácnosti, ale i svých osobních – vnitřních – záležitostí. V obou případech se zbavit nepotřených věcích a udělat místo a otevřít se něčemu novému. Proto na jaře i kolem Velikonoc třídíme šatník ve skříni. A děláme si čas na různé regenerační kúry, kdy si naše tělo i mysl odpočine.

Velikonoční symboly – kde vzaly?

A podobný propletenec různých vlivů se projevuje i u kulturních tradic. Máme tu pohanskou pomlázku, koledu a polévání vodou, které symbolizovalo plodnost, omlazení (proto pomlázka). Máme tu i křesťanské kříže, liturgii a půst. A nakonec jsou tu symboly zvířecí, které kromě náboženského významu opět nesou poselství jara jako začátku něčeho nového a zrození dalšího pokolení.

Velikonoční beránek

Beránek patří k předkřesťanským tradicím, kdy se ve Středomoří rozšířily pastevecké kultury. Proto pastýři přinesli Jezulátku jako dary právě malé ovečky. Také v židovské kultuře je beránek významným symbolem na připomenutí konce egyptského zajetí. Beránek je nakonec symbolem obce věřících, které vede Bůh – pastýř, a křesťanského Beránka Božího – Ježíše Krista.

velikonocni_dekorace_ovecky

A náš Beránek všem připomene, že jaro a Velikonoce jsou obdobím plodnosti >>> velikonoční dekorace

Velikonoční zajíček

I jeho tradice tu byla ještě před křesťanstvím, symbolizoval štěstí, pomíjivý čas a k jaru se dostal i jako symbol zmrtvýchvstání. V křesťanství symbolizuje moudrost, skromnost a čistotu chudoby a někdy je i Ježíšův symbol. Zajíček je taky ten, kdo o Velikonocích přináší vajíčka.

velikonocni_dekorace_zajicci

A čokoládová vejce přináší i náš veselý zajíc >>> velikonoční dekorace

Vajíčka

Vejce bylo odedávna symbolem plodnosti, jara, vzniku nového světa a nového života. I v Bibli byly tradičním pohoštěním pro pocestné. V křesťanských zvycích byla vejce spojena s koncem půstu. A naposled symbolizovala i úkryt a hrob, skořápku, ve které je uzamčen život.

velikonocni_dekorace_slepicka

Kuřátka a slepice se tak dostaly i do velikonočních koled, a jsou proto s tímto svátkem spojovány. >>> jarní dekoraceVelikonoce ▶

Provozovatel
Novinky e-mailem

Zadejte svůj e-mail a budete informováni o novinkách a výhodných akcích.

Zadáním registrovaného e-mailu novinky odhlásíte.

© 2020 Autronic, s.r.o., Všechna práva vyhrazena.
Internetový obchod EasyShop® 3.9 © IT STUDIO s.r.o.